Poľovnícke združenie Javorské
Výbor PZ Javorské
Oščadnica:
Predseda: Jozef KUČÁK
Tajomník: Ing. Radoslav ŠPALEK
Finančný hospodár:
Štefan TRÚCHLY (poľovná stráž)
Poľovný hospodár: František
GAVLAK (poľovná stráž)
Osvetový referent:
Peter PAVLINA (kronikár)
Členovia PZ Javorské
Oščadnica:
Zdenek KUBALA (doživotný čestný predseda PZ)
Bc. Vladimír ŠKRIPEK st. (vedúci úseku Kalinov, poľovná
stráž, strelecký referent)
Jozef GAVLAK (vedúci úseku Javorské, poľovná stráž)
Jaroslav TRÚCHLY (vedúci úseku Dedová)
Pavol KOPERA (vedúci úseku Furmanec)
Štefan ZBOROVANČIK (kontrolór PZ)
Pavol GROCHAL ml. (nosič štandardy PZ)
Martin KOZA (kynológ)
Marek GAVLAK (správca materiálu PZ)
Pavol GROCHAL st. (poľovná stráž)
Ján MITKA (manager plesu)
Róbert KOPERA (manager občerstvenia akcii PZ)
Ing. Ľubomír SOBOL
Juraj ŠKRIPEK
Pavol KUČÁK
Lukáš ŠKRIPEK
JUDr. Vladimír ŠKRIPEK ml.
Jozef ŠPALEK
Peter BLAHOVEC
Milan MOSKAĽ
František KADURA
Peter KOPAČKA
Ján KOPERA
Karol KOPERA
Martin KOZÁK
Milan KUBULEK
Jozef VOJTUŠ
Michaela DORMANOVÁ
V skratke sa vám pokúsime predstaviť poľovnícke združenie PZ Javorské Oščadnica, ktoré nesie názov po najvyššom vrchole Kysuckých Beskýd (860m n.m.).
Z histórie:
Poľovníctvo má svoje korene v Oščadnici od nepamäti. Najväčší rozmach zaznamenalo pravdepodobne v rokoch 1910 -1920, kedy gróf Ballestrem kúpil pozemky v Oščadnici a vybudoval si tu kaštieľ ako poľovnícke sídlo. Zriadil pri ňom lesopark o rozlohe 3ha., kde sa v dnešnej dobe konajú Hubertové slávnosti pre občanov obce Oščadnica a priľahlých obcí.
K novodobej histórii datujeme rok 1968, ako rok, kedy vznikol tzv. „moderný“ poľovný revír Oščadnica, ktorý sa rozprestieral aj na území Čadce a Čadečky. V tomto období sa prirodzene budovali štruktúry revíru,vykryštalizovali sa vedúce osobnosti a prijímali sa nový členovia. V tejto dobe postavili členovia združenia poľovnícku chatu, ktorá stojí dodnes pod Rovňami, pri rozdelení združenia bola predaná.
K ďalším významným dátumom patrí dátum 28.6.1990, kedy sa Poľovný revír Javorské Oščadnica rozdelil na dva samostatné revíri, a to na Poľovný revír Javorské Oščadnica a Poľovný revír Horelica s novým popisom hraníc rozhodnutím ONV Čadca pod číslom PLVH - 125 167 829/1990. Táto hranica bola spresnená 25.7.1991 OV Čadca č.j. RR489/1991.
Dátum 17.12.1993 je v novodobej histórii dátumom, kedy Lesný úrad v Čadci uznal od 1.1.1994 spoločný poľovný revír Oščadnica s celkovou výmerou 3084 ha, kde vytýčil hranice revíru v podobe aké poznáme v dnešnej dobe. Bol a je zaradený do IV. poľovnej jelenej oblasti.
PZ Javorské Oščadnica susedí s poľovnými revírmi Tichá - Lesy SR, š.p., OZ Sever, PZ Skaľanka Skalité, PZ Čadca – Horelica, PZ Krásno, PZ Zbrorov - Klubina.
Ocenenie:
Nášmu združeniu bola v septembri v roku 2012 udelená medaila za rozvoj poľovníctva na Kysuciach a v septembri v roku 2016 v poľovníckom múzeu vo Svätom Antone medaila svätého Huberta za významne zásluhy za rozvoj poľovníctva na Slovensku. Ale aj striebornú medailu za zásluhy od Poľského loveckého spolku za cez hraničnú spoluprácu. Tieto ocenenia nás motivujú k ďalšej aktívnej práci pri zveľaďovaní nášho združenia, zachovávaní poľovníckych tradícii na Slovensku a zachovaní genofondu zverí v našom revíry pre našich nasledovníkov.
Štandarda:
V roku 2017 sa PZ Javorské zaradilo medzi jedno z prvých poľovníckych združení na Kysuciach, ktoré ma svoju poľovnícku štandardu. Táto nám bola slávnostne požehnaná na slávnostiach svätého Huberta v Oščadnicia sme na ňu patrične hrdí. Veríme, že s ubiehajúcimi rokmi bude mať pre našich nasledovníkov nevyčísliteľnú duchovnú hodnotu a podporí ich v úsilí zachovať naše tradície ako duchovné poľovnícke bohatstvo.
Z osvety:
K osvete pristupujeme obzvlášť zodpovedne, venujeme sa priblíženiu poľovníctva už deťom v škôlke pokračujeme priblížením poľovníctva aj nepoľovníckej verejnosti cez rôzne kultúrne akcie a aktivity. Zveľaďujeme náš revír likvidáciou čiernych skládok a zbieraním odpadkov. Venujeme sa čisteniu chodníkov studničiek a nespočetným aktivitám v našej obci. V neposlednom rade aj uvedené informácie slúžia k osvete nepoľovníckej verejnosti.
Zver:
V našom revíri máme rôznorodé zastúpenie zveri. V hlavnej miere ju zastupuje zver jelenia, zver diviačia a zver srnčia. Prechodne migruje zo susedných revírov zver dančia, ktorá sa u nás udomácňuje čo nie je momentálne v našom záujme, nakoľko sa jedná sa o nepôvodný druh zveri. Zo vzácnych šeliem môžeme povedať, že už trvalo evidujeme rysa ostrovida, vlka dravého a prechodne medveďa hnedého. Zo škodnej zveri má najväčšie zastúpenie líška hrdzavá, v menšej miere je možné stretnúť aj psíka medvedikovitého. Za spomenutie možno stojí často pozorovaný párik orla skalného, výra skalného a párik vzácneho hlucháňa hôrneho.
Starostlivosť o zver:
Medzi hlavné priority patrí prikrmovanie zvery, po celom území nášho združenia sú rozmiestnené krmné zariadenia krmelce na podávanie krmiva a soli. Pravidelne zveri podávame medikamenty na ich preliečenie. V dnešnej dobe nás pri prikrmovaní limituje zákon.
Štruktúra:
K dnešnému dňu má naše združenie 33 členov, z toho 5 členný výbor. Samozrejme evidujeme žiadosti od záujemcov o členstvo v našom združení tzv. kandidátov.
PZ má stanovené vlastné stanovy a domáci poriadok, ktorými sa upravujú podmienky výkonu práva poľovníctva v našom poľovníckom revíri. Poľovnícke združenie Javorské Oščadnica sa v dnešnej dobe delí na štyri úseky: úsek Javorské (981ha), úsek Furmanec (750ha), úsek Kalinov (617ha) a úsek Dedová (735ha). Každý úsek riadi vedúci úseku.
Cieľ:
Cieľom PZ Javorské Oščadnica je cieľavedomé, trvalo udržateľné obhospodarovaniea zlepšovanie životného prostredia poľovnej zveri v spolupráci s majiteľmi pozemkov, udržanie početných stavov zveri ako aj propagácia poľovníctva v našej obci.
Ešte viac zveľadiť náš revír a zanechať prírodné dedičstvo, ktoré sme zdedili po našich predkoch v najlepšom stave v akom sme schopní pre ďalšie generácie.
Na záver:
Sme radi ak ste sa dočítali až sem a dozvedeli ste sa niečo o poľovníctve v našej obci, netreba zabúdať že sa pohybujete v prírode tu je doma zver, tiež by sa nám nepáčilo keby nám v obývačke zver rozhadzovala odpadky, púšťala psíky na voľno nech nás popreháňajú, alebo sa preháňala zbytočne po záhradke na motorke či štvorkolke. Poľovníci su sami majiteľmi psíkov trénujeme ich ako sa majú v lese správať, každý jeden ma poľovnícke skúšky. Chceli by sme Vás poprosiť o ohľaduplnosť pri venčení vašich domácich miláčikov hlavne v máji keď sa rodí najviac mláďat, odbehnutý psík môže narobiť veľa škody a majiteľ o tom nemusí ani vedieť.
Motto nášho združenia sa nesie v duchu odkazu legendy o Sv. Hubertovi: "Zver nielen loviť, ale hlavne chrániť a pochopiť jej význam v prírode."
Lovu zdar!